Nya Skolplattformen ersätter Skolwebben

Från och med den 20 augusti så kan du som vårdnadshavare logga in på Skolplattformen för att ta del av information gällande ditt barns skolgång. Skolplattformen kan du nå via din mobil, dator eller surfplatta. 

Skolplattformen fylls successivt på med information som vi som skola vill förmedla hem till er. Det kan gälla studiedagar, utflykter, eller annan viktig information. Via startsidan så kan du även anmäla frånvaro för ditt barn. 

Skolplattformen är under utveckling så fler funktioner kommer att tillkomma.

Du loggar in på Skolplattformens startsida via skolplattformen.stockholm.se/vardnadshavare. För att kunna logga in så behöver du använda dig av en e-legitimation (t.ex. BankID).

För mer information gällande Skolplattformen så kan du läsa på stockholm.se/skolplattformen.

Dela:
Kategorier: